AGILITY

Agility je kynologický sport. Že z toho nejste moudří? :) Dobrá, tak tedy jinak: Agility je sport pro psovoda a psa, kde psovod slovními povely i ukazováním fyzickým navádí psa na překážky v daném pořadí tak, jak to určí rozhodčí, který je vždy autorem daného parkuru. Z toho plyne, že parkury mohou mít jakoukoliv podobu-záleží jen a jen na fantazii, kterou daný rozhodčí vlastní. Podmínkou je maximálné 22 překážek v parkuru.

Co se historie agility týče, je to sport z roku kolem 1978 a vznikl z tradičních koňských parkurů. Co se vzniku týče, je okolo toho několik variant. Dnes ale každý kynolog ví, že agility se může věnovat absolutně jakýkoliv pejsek, ať už voříšek, nebo čistokrevné plemeno. (Výjimku ve vhodnosti plemen tvoří molosoidní plemena, jejichž fyzická konstrukce není příliš vhodná.)

To je však zavádějící např. v porovnání Yorkšírského terriera a třeba Německého ovčáka. Takto odlišná plemena se přeci nemohou porovnávat stejným měřítkem-například výška skokových překážek apod., nebo ano? A nebo dvouletý pes a sedmiletý, či osmiletý, nebo ano? Odpověď je jednoduchá: ne. :) Pro tyto případy je agility rozdělené dvěma způsoby. Ten první je výšková kategorie. Najdete zde tři: Small, Medium, Large. Small, malá plemena do 34,99cm v kohoutku, medium střední plemena do 42,99cm v kohoutku a large 43cm a více. No, a druhým rozdělením je obtížnost. Tady máme opět tři kategorie: A1, A2, A3. Přičemž A1 je první, nejjednodušší kategorie, kde začíná každý z nás :), A2, tam se dostanete, když splníte tři zkoušky na V (výborně) alespoň od dvou různých rozhodčí. Pro A3 musíte splnit pět zkoušek na V, bez trestných bodů a s umístěním alespoň do třetího místa. Náročné, že? :)

A nakonec bychom se měli zmínit konkrétně o překážkách. U koňského parkuru lze vidět jen ,,skokovky". Na překážky jsou agility o hodně rozmanitější. Můžete zde vidět slalom, skok daleký, tunely pevné a látkový, kruh, skokovky, stůl, kde pes musí zůstat v jedné pozici 5 sekund, a zónové překážky, kde je podmínkou šlápnutí na zónu na začátku a na konci překážky, sem patří áčko (šikmá stěna), houpačka a lávka (kladina).

Více se o agility dozvíte na stránkách Klubu agility ČR.